69702914 2662565827127370 8676738062895546368 oDnia 07.09.2019 roku w Zespole Szkół Zawodowych w Kurzętniku po raz czwarty odbyła się akcja Narodowego Czytania której celem od ośmiu lat jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Zaproponowane w tym roku do Narodowego Czytania utwory Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego, to wybór tekstów, których cechą wspólną jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Do dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Znajdujemy w nich portrety psychologiczne, celne diagnozy społeczne, a przede wszystkim znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów. To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe. W sobotni poranek Narodowe Czytanie rozpoczęła Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Katarzyna Trzaskalska wprowadzając wszystkich zebranych w atmosferę noweli Elizy Orzeszkowej „Dobra Pani”. Dziękujemy wszystkim którzy przyłączyli się do akcji i wspólnie z organizatorami odkrywali piękno i aktualność Nowel polskich.

 

Fotogaleria

 

EFS poziom polskie kolor