175386745 4209891732394764 3107045140138600110 nW miniony poniedziałek obchodziliśmy rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Powstanie było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej oraz pierwszą tak dużą akcją podjętą przez konspirację w Polsce znajdującej się pod okupacją nazistowskich Niemiec. Była to nie tylko walka o życie obywateli polskich żydowskiego pochodzenia, ale również walka o godność i człowieczeństwo, które zostało wydzierane po kawałku. W tej nierównej walce podjeli, także walkę o godną śmierć bez upokorzeń, nie zaś w obozach zagłady pod dyktando nazistów.

Pomimo upływu 78 lat od wybuchu powstania, zarówno pamięć o tym wydarzeniu, ludziach, jak i bohaterskiej zbrojnej walce żydowskich organizacji bojowych wciąż, pozostaje żywa i pielęgnowana przez następne pokolenia. Również uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w upamiętnieniu tego dnia. Przeprowadzone zostały lekcje historii, na których poruszono tematykę powstania w getcie warszawskim, uczniowie włączyli się w akcję społeczno – edukacyjną „Żonkile“ organizowaną przez Muzeum Żydów Polskich „POLIN“.

Fotogaleria