zdjecie tytuloweTo już kolejny rok, kiedy uczniowie kierunku Technik Grafiki i Poligrafii Cyfrowej z Zespołu Szkół Zawodowych w Kurzętniku, w ramach obchodów Światowego Dnia Grafika zorganizowali wystawę pt. Recykling Art – drugie życie ubrań. Tak jak i w zeszłym roku, także i tym razem młodzi ludzie zabrali się za dokonywanie przeróbek starych, niepotrzebnych lub już nienoszonych ubrań, aby dać im drugie życie. Poprzednim razem wystawę organizowała klasa 3TGiPC gim, która brała udział w innowacji pedagogicznej p. Magdaleny Kędziorskiej – nauczyciela grafiki w Zespole Szkół Zawodowych w Kurzętniku. W tym jednak roku projekt miał charakter otwarty i skierowany był do wszystkich chętnych uczniów kierunku Technik Grafiki i Poligrafii Cyfrowej. Niemałym zaskoczeniem był udział w danym wydarzeniu prawie wszystkich przedstawicieli kierunku, bowiem projekty ubrań przygotowali chętni uczniowie z następujących klas: 1 TGiPC/TI, 2 TGiPC/TUiSEO, 3 TGiPC, 4 TGiPC gim, 4 TGiPC sp oraz (co zasługuje na szczególną uwagę) uczennica z klasy 3 TH/TRach.

Wszystkie prace projektowe były piękne i bardzo pomysłowe, a także przemyślane w swej konstrukcji. Nie zabrakło w nich nawiązań do historii sztuki (VINCENT VAN GOGH Gwieździste Niebo), a także do motywów takich jak danse macabre, czyli taniec śmierci (średniowieczna alegoria ukazująca wszechobecność oraz uniwersalność śmierci), czy nawiązań do mangi, komiksu, a także baśni.
Tegoroczne prace cechowała szczególnie innowacyjność w łączeniu wykorzystywanych materiałów przy dokonywaniu przeróbek. Niesamowitą popularnością cieszyła się świecąca (dosłownie!) koszulka wykonana przez ucznia klasy 3 TGiPC, ale ci, którzy oglądali wystawę zwracali również uwagę na piękno i precyzję malarstwa artystycznego na prezentowanych ubraniach, w którym to wykorzystano farby różnego rodzaju, a także flamastry i cienkopisy. Nie zabrakło również haftu (2 prace)!

Super sprawą okazała się także różnorodność przygotowanych i przerobionych ubrań, wśród których mieliśmy oczywiście wspomniane wcześniej T-shirty, były spodnie jeansowe długie, krótkie szorty, katana, spódniczka, elementy dekoracyjne – naszyjnik z nakrętek czy nawet saszetka na szyję z popularną postacią Spidermana :-) W tym roku młodzież nie zapomniała o tak przecież istotnej części garderoby jaką jest obuwie i w związku z tym mogliśmy podziwiać aż 4 pary butów z recyklingu!

Kochani, wszystkim Wam bardzo dziękuję za udział w wystawie i zaangażowanie się w te niełatwe i żmudne w wykonaniu projekty. Po raz kolejny udowodniliście, że Wasza pomysłowość tak naprawdę nie ma granic! Ponadto wykazaliście się wielkim taktem i wysublimowanym smakiem w przygotowanych przez Was pracach. Dziękuję Wam za to, że zawsze jest wśród Was rzesza chętnych do pracy osób. Dziękuję za Wasz czas, który przeznaczyliście dodatkowo na wykonanie tych wspaniałych projektów. Bez Was ta wystawa nie byłaby możliwa!
Dziękuję wszystkim osobom, które pomagały przy organizowaniu wystawy!
Równolegle, koło sali 111, była zorganizowana wystawa plakatów przygotowanych specjalnie z okazji Światowego Dnia Grafika przez uczniów z klasy 2 TgiPC/TUiSEO.
Krótka fotorelacja z obydwu wystaw do obejrzenia w załączonej galerii.

Tekst: Magdalena Kędziorska
zdjęcia: Weronika Kamińska