348385938 6036360596491333 31116802423281671 nW miniony poniedziałek 29.05 2023 r na zaproszenie Fundacji Nicolaus Copernicus, Instytutu Historii Nauki PAN, Burmistrza Miasta Lubawa i TVP NAUKA pięć nauczycielek z naszej szkoły wzięło udział w międzynarodowej konferencji poświęconej Mikołajowi Kopernikowi pt."Mikołaj Kopernik na Ziemi Lubawskiej". Na konferencji poruszono tematykę edukacji astronomicznej w średniowieczu, jak wyglądała nauka młodego Kopernika i co zainspirowało go do badań sfery niebieskiej. Zaproszeni naukowcy z USA, Berlina i Polskiej Akademii Nauk w Polsce w przygotowanych wykładach bardzo szeroko przedstawili długą drogę naszego naukowca do stworzenia wielkiego dzieła pt. De revolutionibus orbium coelestium (pol. O obrotach sfer niebieskich) wydanego po raz pierwszy w 1543 roku.

-----------------------
Podczas konferencji podjęto dyskusję na temat jaką rolę w życiu polskiego astronoma odegrała Lubawa, kto i w jaki sposób w dziełach literackich z czasu XVII wieku pisał o Mikołaju Koperniku.

Prelegenci ujawnili słuchającym wielu ciekawostek z życia Kopernika oraz zachęcili do śledzenia programów mu poświęconych, które prowadzi TVP NAUKA.

Głównym moderatorem konferencji był Pan Rober Szaj prezes TVP Kultura oraz opiekun Obserwatorium Astronomicznego w Truszczynach położonego w Gminie Rybno.Linki - Obserwatorium w Truszczynach.

https://www.facebook.com/ObserwatoriumTruszczyny/about_contact_and_basic_info?locale=pl_PL

https://www.youtube.com/@NICOLAUSCOPERNICUSOBSERVATORY/featured