DSC09874Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w ZSZ w Kurzętniku obchodzony był po raz siódmy, z tej okazji uczniowie mogli zapoznać się z gazetką tematyczna na holu, a w trakcie zajęć lekcyjnych oglądali film „Pseudonim Anoda”, przedstawiający sylwetkę młodego porucznika Jana Rodowicza, legendarnego żołnierza z batalionu „Zośka”, biorącego udział w Akcji pod Arsenałem, aresztowanego w Wigilię 1948 roku przez komunistyczną bezpiekę. Poddany brutalnemu śledztwu, zginął w niewyjaśnionych okolicznościach 7 stycznia 1949 roku w gmachu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Film ukazuje losy młodego pokolenia Polaków, którzy za patriotyczną postawę po II wojnie byli represjonowani.

10 marca na zaproszenie p. Jolanty Paplińskiej i p. Krzysztofa Kliniewskiego w ZSZ gościła p. Ewa Rzeszutko, autorka książki Niezłomni. Znad Welu, Brynicy, Wkry i Drwęcy, która w ciekawy i emocjonalny sposób opowiadała o Żołnierzach Wyklętych z naszego regionu. Temat, którym p. Ewa się zajmuje jest trudny, ale bardzo interesujący, szczególnie wśród młodzieży. Podziemie zbrojne w naszym regionie to postawy „Sowy”, „Wilka”, „Zjawy”, „Cichego” oraz wielu innych „ludzi z lasu”.
Wykład był bardzo interesujący, uczniowie mogli również obejrzeć zdjęcia i posłuchać nieznanych dotąd anegdot. Na zakończenie spotkania uczniowie podziękowali za przybliżenie bohaterskich postaw o których chciano zapomnieć.

EFS poziom polskie kolor